Informacje ogólne

Byłe wojskowe lotnisko w Wiechlicach jest jednym z najciekawszych obiektów w okolicy Szprotawy. Mimo krótkiej historii w dziejach obiektu wydarzyło się wiele. Przez wiele lat było to miejsce niedostępne dla osób postronnych. W czasach niemieckich uczyniono z niego bazę Luftwaffe, z której w 1939 roku startowały samoloty atakujące polskie miasta. W czasie pobytu wojsk radzieckich zamieniony w bazę wojskową pierwszego uderzenia znajdującą się w stałej gotowości bojowej.

Do dzisiaj nie zostały wyjaśnione niektóre tajemnice z tamtego okresu m .in. dotyczący składowania tuż przy lotnisku w specjalnym obiekcie broni atomowej.

Po wyjeździe wojsk radzieckich wiele budynków bezpowrotnie zdewastowano. Obecnie byłe lotnisko powoli zostaje zagospodarowane na potrzeby cywilne. Jak wiele jest jeszcze w tej dziedzinie do zrobienia świadczy sam wygląd lotniska w wielu miejscach. Dzięki pomysłowości miejscowych, a także staraniom lokalnych władz nabiera ono całkiem nowego wyglądu.


Obiekt położony na południowym-wschodzi, w odległości ok. 4 km od centrum Szprotawy, obok drogi krajowej nr 12. Administracyjnie należy do miejscowości Wiechlice. Poniższa mapka przedstawia okolice lotniska oraz dojazd z poszczególnych dróg.

Potężny kompleks militarny składa się z:

1)obiektów związanych z obsługą lotniska takich jak: 2 pasy startowe (ponad 2 kilometry długości), pasa do nagrzewania samolotów, 38 schronohangarów, stacji radarów za pasami startowymi, zbiorników na paliwo, hal remontowych, budynku szkoły pilotów;

2) obiektów cywilnych: bloki, baraki, szkoła, kino, sklepy;

3) obiektów wojskowych takich jak: budynki sztabowe, garaże na pojazdy;

4)składu rakiet lotniczych ukrytego w lesie.

W pobliżu znajdował się obiekt specjalny powiązany z lotniskiem, posiadający jednak oddzielne dowództwo.


Dojazd do Szprotawy z Poznania ( 179, 8 km ) i Wrocławia ( 144, 3 km ) przedstawia poniższa mapa. Do lotniska z drogi nr 12 lub nr 297 należy skręcić w prawo drogowskazy do hotelu Chrobry oraz miejscowości Wiechlice. Ze Szprotawy koło naprawy samochodowej należy skręcić w lewo drogą która prowadzi koło pasów startowych. Ponadto z Henrykowa oraz wsi Wiechlice drogami gruntowymi (powyżej na mapce zaznaczono na czerwono). Rowerem lub pieszo podobnie jak samochodem, dojazd ze Szprotawy jest łatwiejszy, gdyż wybudowano drogę dla rowerów i chodnik.